System izometryczny w Street Workout- częsć I

Jedną z zasad treningowych współczesnej kulturystyki, opracowanych przez Joe Weidera, jest zasada treningu izometrycznego.

Tak naprawdę pierwszym człowiekiem, który cały swój trening oparł na izometrycznym skurczu mięśni, był Max Sick. Ten Austriak urodzony końcem XIX wieku wykonywał izometryczne napinanie mięśni w tajemnicy przed swoimi rodzicami, którzy ze względu na jego słabe zdrowie, zabraniali mu wszelkich ćwiczeń fizycznych. Po kilku latach takiego treningu Max ujawnił się światu i rozpoczął karierę sportową jako artysta oraz strongmen, przez kilkadziesiąt lat jeżdżąc po świecie i dając pokazy niespotykanej siły.

Kulturystyka a Street Workout

Trening izometryczny w kulturystyce pełni nieco inną rolę niż w Street Workout. W kulturystyce najczęstszym rodzajem treningu izometrycznego jest pełne napinanie grup mięśniowych na ok. 3-6 sekund, powtarzane trzykrotnie. Pełni ono zwłaszcza ważną rolę w nauce pozowania, które jest jednym z elementów ocenianym w trakcie zawodów oraz wpływa na estetykę mięśni.Natomiast trening izometryczny wykorzystywany w Street Workout jest treningiem znacznie bardziej rozbudowanym, dzięki któremu możemy bardzo efektywnie rozwinąć siłę, wydolność i wytrzymałość mięśniową, czyli to co w naszym sporcie jest najważniejsze. 

Izometria w poziomce(L-sit)

Izometria

Definicja

Zgodnie z definicją słowa izometria- człon „izo” oznacza “stały, bez zmian”, natomiast człon „metria” odnosi się do długości. A zatem izometria jest zachowaniem stałej długości.  Odnosząc to do fizjologii mięśni, izometria jest spięciem mięśnia bez zmiany jego długości, a zatem trening izometryczny jest to trening, w którym napinamy określone grupy mięśniowe, a ich długość pozostaje stała- najprościej mówiąc-utrzymujemy napięcie mięśni w stałej pozycji. Nienaruszalną zasadą tego treningu jest utrzymywanie maksymalnego spięcia mięśniowego

Ćwiczenia izometryczne w Street Workout i Kalistenice

Zgodnie z powyższą definicją ćwiczeniem izometrycznym będzie najprościej mówiąc „ułożenie” ciała wokreślonej pozycji, w której zaangażowane(napięte) będą nasze mięśnie i pozostanie w niej określony czas(sekundy, minuty, do upadku mięśniowego.

Izometria w podciągnięciu

Do ćwiczeń izometrycznych możemy zaliczyć więc między innymi:

  • podciąganie(3 pozycje: górna, środkowa i zwis),
  • pompka(2 pozycje: górna-podpór, dolna-pompka)
  • Dip(2 pozycje: górna-podpór, dolna-dip),
  • L-sit tzw.pozomka,
  • Bar dip(pozycja dolna),
  • Przysiad,
  • Hollow Body,
  • Plank,
  • Deska

To tylko kilka przykładowych ćwiczeń izometrycznych stosowanych w tym sporcie, a łączenie ich ze sobą, z innymi systemami stosowanymi w treningu z ciężarem ciała czy z dodatkowym obciążeniem sprawia, że prosty trening Street Workout może być prawdziwym wyzwaniem!

 W II części artykułu przedstawię przykładowe treningi oraz szczegółowe zasady izometrii w Street Workout. Zapraszam do czytania!