System izometryczny w Street Workout- cześć III

Korzyści treningu izometrycznego

  • Wzmocnienie i rozbudowa mięśni;

Dzięki treningowi izometrycznemu znacznie rośnie siła naszych mięśni. Dzieje się tak, ponieważ zwiększenie całkowitego czasu napięcia mięśnia, przekłada się na wzrost jego siły. Polepsza się także koordynacja pracy mięśni, podobnie jak wzrasta ich wytrzymałość. To wszystko przekłada się na ogólną poprawę kondycji organizmu. Przy regularnych treningach odczujemy to bardzo szybko. Obiektywnym i łatwym do oceny efektem jest wydłużenie się czasu, w którym jesteśmy w stanie wykonywać ćwiczenie. Ćwiczenia izometryczne wzmacniają też mięśnie konkretnych partii ciała, a więc możemy rozbudować mięśnie tej części ciała, na której najbardziej nam zależy. 

  • Poprawa elastyczności mięśni i ich odporności na rozciąganie;

Elastyczność mięśni to ich zdolność do rozciągania się. Im bardziej elastyczne są mięśnie tym mamy większy zakres ruchu w stawach. Dzięki pozytywnemu wpływowi na elastyczność mięśni, trening izometryczny przyczynia się do przywracania równowagi zmęczonym i pzreztrenowanym mięśniom i w ten sposób przeciwdziała kontuzjom. 

  • Efekt wizualny i estetyka;

Jest to efekt bardzo ważny dla osób uprawiających kulturystykę, ale również coraz bardziej doceniany przez osoby uprawiające Street Workout, jako tzw.”efekt uboczny”- ponieważ zmiana wyglądu nie jest celem samym w sobie w naszym sporcie. Ciało dzięki treningowi izometrycznemu staje się pięknie wyrzeźbione, mięśnie są rozbudowane, a jednocześnie smukłe. Trening ten również poprawia umiejętność napinania grup mięśniowych i uczy współpracy ze swoim ciałem, co jest wykorzystywane między innymi przy pozowaniu, ale także ma dużą wartość dla osób, które zwracają uwagę na estetyczny wygląd sylwetki. 

  • Możliwość trenowania w warunkach domowych;

Trening izometryczny możemy wykonać tak naprawdę wszędzie i nie wymaga on stosowania specjalistycznych urządzeń czy obciążeń. W Street Workout darmowość i dostępność są cechami charakterystycznymi i ten rodzaj treningu wpisuje się filozofię naszego sportu. Do wykonania treningu wystarczy nam kawałek wolnej powierzchni lub-dla wymagających-prosty drążek. 

Przykłady izometrii

Podciągnięcie pozycja środkowa
Izometria w bardipie

Podsumowanie

Trening izometryczny polecany jest zarówno czynnym sportowcom-ponieważ zwiększa ich wytrzymałość oraz poprawia ich osiągi w danej dyscyplinie- jednak pełni on nieocenioną rolę również dla osób po różnego rodzaju urazach i kontuzjach-można go stosować w formie treningu samodzielnego czyli bez żadnych dodatkowych obciążeń, a wykonywany regularnie szybko przywraca siłę i kształt unieruchomionym mięśniom, co najważniejsze-nie obciążając ich. Trening izometryczny jest treningiem bezpiecznym, łatwo dostępnym, prostym i niesamowicie efektywnym. Dlatego powinien na stałe zagościć w planach treningowych każdej osoby trenującej Street Workout. 

W kolejnym artykule przedstawię jeden z najbardziej efektywnych siłowo-wytrzymałościowych treningów Sreet Workout- „Trening Mieszany na siłową wytrzymałość”, który łączy w sobie dwa podstawowe systemy treningowe w naszym sporcie: System Piramidowy oraz System Izometryczny. Zapraszam do czytania!

Karolina Riznyk