System Mieszany w Street Workout- cześć I

Każda osoba trenująca Street Workout wie, że jest on sportem wymagającym. Wymaga od nas przede wszystkim niesamowitej siły oraz wytrzymałości, ponieważ wszystkie wykonywane ćwiczenia opierają się na „dźwiganiu ciężaru”-czy to własnej masy ciała, czy dodatkowego obciążenia.

Ponadto elementy freestylowe w naszym sporcie wymagają wyjątkowych zdolności koordynacji czucia mięśniowego i stabilizacji całego ciała. Jak zatem najlepiej zbudować siłową wytrzymałość niezbędną w Street Workout? Jak już wspomniałam w poprzednim artykule, na wytrzymałość głównie wypływa długość i intensywność treningu, a także umiejętne „zmęczenie” mięśni. Natomiast, oprócz dodatkowego ciężaru który możemy dołożyć do ćwiczeń, najlepszym elementem budujących siłę, jest długotrwałe napięcie mięśni. Tak więc, aby zbudować siłową wytrzymałość, potrzebujemy z jednej strony treningu zwiększającego wydolność organizmu, z drugiej strony treningu wzmacniającego naszą siłę. Te dwa treningi idealnie spełniające założenia treningu na siłową wytrzymałość w Street Workout, to Trening Piramidowy oraz Trening Izometryczny.

Trening Mieszany na siłową wytrzymałość w Street Workout

Trening Mieszany w Street Workout jest połączeniem dwóch powszechnie stosowanych w tym sporcie systemów: Piramidowego oraz Izometrycznego.System Piramidowy w Street Workout, polega na stopniowym zwiększaniu ilości powtórzeń do określonego pułapu lub do tak zwanej „spalonej serii”(piramida klasyczna/prosta), a następnie stopniowym obniżaniu ilości powtórzeń do tej, od której rozpoczęliśmy trening(piramida odwrócona).Natomiast System Izometryczny w Street Workout jest rodzajem treningu, w którym napinamy określone grupy mięśniowe, bez zmiany długości mięśni- najprościej mówiąc-utrzymujemy napięcie mięśni w stałej pozycji. Jego nienaruszalną zasadą jest maksymalne spięcie mięśni.

Przykładowy trening

1.Wykonujemy:

  • Piramida pompek od 1 do 10, z zatrzymaniem w izometrii w pozycji górnej 5 sekund;
  • Piramida dipów od 2 do 10, z zatrzymaniem w izometrii w pozycji na dole 3 sekundy;
  • Piramida wznosów nóg do L-sita w podporze na poręczach równoległych od 1 do 10 i w dół, bez schodzenia z pozycji podporu( izometria w podporze w trakcie całego ćwiczenia);

2. Wykonujemy:

  • Piramida przysiadów od 2 do 20, z zatrzymaniem w izometrii w pozycji przysiadu 10 sekund;
  • Piramida pompek w 3 pozycjach: diamentowe, klasyczne i szerokie od 1 do 5 i w dół, z zatrzymaniem w izometrii w pozycji pompki 5 s.

3. Wykonujemy:

  • W 2 osoby robimy na zmianę piramidę pompek od 2 do 10, z zatrzymaniem na dole na czas wykonywania powtórzeń przez naszego partnera;
  • W 2 osoby wykonujemy piramidę podciągnięć co 1 do spalonej serii, pozostając w izometrii w pozycji dolnej na czas wykonywania powtórzeń przez naszego partnera;
  • W 2 osoby wykonujemy piramidę wznosów nóg  co 2 do 10, pozostając w izometrii w podporze na poręczach na czas wykonywania powtórzeń przez naszego partnera.

W kolejnej części przedstawię zasady oraz założenia Systemu Mieszanego. Zapraszam do czytania!