Trening wytrzymałościowy w Street Workout- część I

W Street Workout najbardziej popularnym treningiem jest trening na siłową wytrzymałość. Standardowa reguła zawodów kategorii siłowo-wytrzymałościowej do tej pory przewidywała wykonywanie maksymalnej ilości powtórzeń z ćwiczeń typu podciąganie, pompki na poręczach, Muscle Up czy pompki klasyczne. Trening pod zawody typu „max reps” nadal dominuje w przygotowaniach zawodników w całej Europie, natomiast coraz częściej sam przebieg i wymagania dotyczące zawodów ulegają przemianom.

Polska jest jednym z pierwszych krajów, w którym struktura zawodów poddaje się nowemu trendowi, a nasi zawodnicy wychodzą jej naprzeciw, modyfikując swoje systemy treningowe. Tym nowym trendem jest etapowość oraz formuła mieszana zawodów siłowo-wytrzymałościowych. Co zatem nowego?Zawody oprócz powtórzeń „max reps” mają teraz kilka etapów. Jednym z nich są coraz bardziej popularne w Europie “Sety”. Sety w Street Workout są to określone zestawy ćwiczeń, które wykonujemy jedno po drugim. Na zawodach, nie tylko musimy wykonać taki set poprawnie technicznie, ale liczy się również jak najkrótszy czas wykonania. To sprawia, że przed osobami chcącymi startować w tej kategorii zawodów, pojawiają się zupełnie nowe wyzwania treningowe-coraz częściej na polskich zawodach siłowych „typowa siła” to już za mało, a najlepsi krajowi zawodnicy cechują się niesamowitą wytrzymałością organizmu. Jak zatem poprawić naszą wytrzymałość dzięki treningowi Street Workout?

Wytrzymałość

W sporcie wytrzymałość jest określana jako zdolność do wysiłku fizycznego, prowadzonego z określoną intensywnością, bez znacznego obniżenia jego skuteczności, z równoczesnym utrzymaniem zwiększonej odporności na zmęczenie( według definicji H.Sozański, 1999).Biologiczną podstawą wytrzymałości jest wydolność organizmu, na którą z kolei bezpośredni wpływ ma sprawne funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. W sporcie wyczynowym najczęściej stosuje się podział na wytrzymałość:

  • Ogólną- czyli zdolność do kontynuowania przez długi czas dowolnego wysiłku fizycznego z wykorzystaniem wielu grup mięśniowych( np. sety i obwodówka w Street Workout);
  • Ukierunkowaną-której cechą charakterystyczną jest stopniowe przystosowywanie organizmu do wykonywania konkretnego wysiłku fizycznego( np. wykonywanie piramidy podciągnięć na max reps);
  • Specjalną- czyli zdolność do wykonywania konkretnego dla danej dyscypliny sportu wysiłku fizycznego( np. freestyle w Street Workout).

Metody treningu wytrzymałościowego w Street Workout

Metoda kształtowania wytrzymałości polega na wielokrotnym doprowadzaniu organizmu do jak największego poziomu zmęczenia, skutkiem czego jest zjawisko superkompensacji, czyli „odbudowy z nadmiarem”.W czasie wysiłku fizycznego dochodzi w naszym organizmie do wyczerpania zasobów energetycznych, które następnie są „odbudowywane” podczas regeneracji. Zjawisko to nazywamy kompensacją. W sytuacji kiedy wysiłek fizyczny w czasie treningu był tak duży, że zapasy zostały znacząco wyczerpane, w naszym organizmie oprócz procesu kompensacji zachodzi również gromadzenie zasobów „na zapas”, czyli zjawisko superkompensacji. Pozwala ona naszemu organizmowi na wykonanie kolejnej pracy na nieco wyższym poziomie, niż w cyklu poprzednim. Im częściej ma miejsce taki wyczerpujący trening, tym silniej działa zjawisko superkompensacji. Ma ona jednak jedną bardzo ważną cechę-jest zależna od regeneracji organizmu. Z tego względu trening wytrzymałościowy w Street Workout, w którym dochodzi do silnego wyczerpania zasobów energetycznych, powinien być wykonywany maksymalnie trzy razy w tygodniu. Musimy też w okresie potreningowym uwzględnić czas na odpoczynek i odnowę biologiczną, które pozwolą organizmowi całkowicie się zregenerować, a także zadbać o zbilansowaną dietę, która ten proces przyspieszy.Głównymi metodami treningowymi w Street Workout poprawiającymi naszą wytrzymałość ogólną są:

  • Metoda treningowa ciągła;
  • Metoda treningowa przerywana;
  • Trening metodą Setów.

W kolejnej części omówię szczegółowo wymienione metody treningowe na wytrzymałość w Street Workout. Zapraszam do czytania!