Trening z dodatkowym obciążeniem w Street Workout- cześć I

Kalistenika opiera się na treningu z własną masą ciała, jednak w Street Workout zrobiliśmy krok w przód, dodając do treningów dodatkowy ciężar. I tak, ten piękny sport zupełnie zmienił swoje oblicze oraz wyznaczył nowe kierunki rozwoju dla osób trenujących, zarówno w sferze budowania siły i wytrzymałości, jak i w kształtowaniu sylwetki.

W tym artykule przedstawię specyfikę treningu z dodatkowym obciążeniem w Street Workout.

Trening siłowy

Z założenia nasz sport należy do sportów siłowych. Zgodnie z definicją, trening w sportach siłowych ma na celu zwiększenie tężyzny fizycznej oraz powiększenie masy mięśniowej zawodnika. Przy klasycznym treningu Street Workout, przyrost masy mięśniowej nie jest nadrzędnym celem, ale już poprawa ogólnej sprawności fizycznej, jak najbardziej. Natomiast jeżeli zależy nam na zbudowaniu masy mięśniowej, najprostszą drogą będzie włączenie do swoich treningów dodatkowego obciążenia. Aby dobrze zaplanować swój rozwój pod względem siłowym, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby oraz cele, które chcemy osiągnąć.

Zasady treningu z dodatkowym obciążeniem

Naczelną zasadą przy rozpoczęciu treningów z dodatkowym obciążeniem w Street Workout jest perfekcyjne opanowanie techniki ćwiczeń, jakie wykonujemy w trakcie treningu klasycznego. Jest to podstawowa zasada, która obowiązuje nas przy każdym z wybranych ćwiczeń! Jeżeli nie potrafimy wykonać danego ćwiczenia bez dodatkowego ciężaru poprawnie technicznie, tym bardziej dodatkowy ciężar nie pomoże nam w uzyskaniu żadnych pozytywnych efektów. Natomiast z pewnością zaszkodzi nam, przeciążając nasz układ mięśniowo-szkieletowy, prowadząc do kontuzji.

Trening z dodatkowym obciążeniem a układ nerwowy

Trening z dodatkowym obciążeniem ma głównie na celu zwiększenie naszej siły, jednak musimy pamiętać, że siła to nie tylko kwestia mięśni, ale i odpowiednie wytrenowanie naszego układu nerwowego. Duże mięśnie nie zawsze muszą świadczyć o dużej sile, zwłaszcza jeżeli mówimy o sporcie, jakim jest Street Workout. W tym sporcie, tak jak np. w gimnastyce na lwią część uzyskanej siły wpływa właśnie układ nerwowy.Nasz organizm posiada swego rodzaju system bezpieczeństwa, który chroni go przed nadmiernymi obciążeniami. Przy dużym wysiłku siłowym, zostaje włączona blokada systemu nerwowego, która powoduje, że część mięśni nie jest angażowana do pracy. Stosując systematycznie trening z dodatkowym obciążeniem w konsekwentny sposób przyzwyczajamy nasz system nerwowy, że organizm jest bezpieczny w momencie wykonywania danego ruchu, dzięki czemu stopniowo adaptuje się do on zwiększonego wysiłku. Efektem jest zdolność do wykonania ćwiczenia z coraz większym ciężarem.Ćwiczenia stosowane w Street Workout bardzo silnie angażują układ nerwowy, ponieważ głównie bazują na ruchach globalnych. Dodatkowo możemy zwiększyć to działanie, skupiając się na pracy mięśni w trakcie wykonywania ćwiczenia. I tak np. przy poprawnym wykonywaniu pompki klasycznej, angażujemy całą górną część ciała, ale jeśli również zepniemy pośladki, brzuch i uda, a po powrocie do pozycji wyjściowej mocno dopniemy mięśnie klatki piersiowej, decydowanie silniej zaangażuje to nasz układ nerwowy, a dokładając dodatkowy ciężar, jeszcze mocniej go zaktywizujemy.Drugą ciekawą sprawą wpływającą na nasz układ nerwowy, a charakteryzującą ćwiczenia w Street Workout, jest tak zwany “zamknięty łańcuch kinematyczny” w trakcie wykonywania ćwiczenia. Dotyczy to wszystkich ćwiczeń, w których kończyny odpowiadające za ruch, zamknięte są w obwodzie. Pompki, pompki na poręczach równoległych, podciąganie na drążku…to wszystko ćwiczenia generujące naszą siłę, dokładanie ciężaru do tego rodzaju ćwiczeń dodatkowo zwiększa ten potencjał. Wykonywanie np. pistoletów lub podciągnięć na jedną rękę z ciężarem będzie mniej skuteczne w budowaniu siły, niż wykonywanie tych ćwiczeń w obwodzie zamkniętym. 

W kolejnej części dowiecie się między innymi jak dobrać odpowiedni ciężar w treningach Street Workout. Zapraszam do czytania!