...

Trening z dodatkowym obciążeniem w Street Workout- część III

Korzyści treningu z dodatkowym obciążeniem

Wzrost masy i gęstości mięśni;

Nasze mięśnie składają się z mikrowłókien. W czasie treningu siłowego dochodzi do silnego zrywania tych mikrowłókien i uszkadzania mięśni. Na szczęście cechą charakterystyczną mięśni jest to, że przy odpowiedniej regeneracji dochodzi nie tylko do ich odbudowy, ale do nadbudowy uszkodzonych struktur. Efektem jest przyrost masy mięśniowej. A zatem im większy mamy ciężar, im więcej wykonamy z nim serii i powtórzeń, tym bardziej “uszkodzimy” nasze mięśnie i tym większy efekt odbudowy uzyskamy. Jednak musimy pamiętać, że przy zbyt dużym obciążeniu istnieje zawsze ryzyko całkowitego zerwania lub naderwania mięśnia, dlatego nigdy nie zapominajmy o zasadach właściwego doboru ciężaru oraz o odpowiedniej regeneracji.

 

Spalanie tkanki tłuszczowej;

Przyrost masy mięśniowej, który jest głównym skutkiem ciężaru z dodatkowym obciążeniem pomaga spalać tłuszcz. Uzyskanie 1 kilograma tkanki mięśniowej, powoduje zwiększenie metabolizmu aż o 15-20%! Tak więc trening siłowy, jest tak samo skuteczny jak trening typu cardio, a dodatkowo pomaga utrzymać stały poziom tkanki mięśniowej.
 

Wzrost siły i wytrzymałości mięśni;

Metoda kształtowania wytrzymałości polega na wielokrotnym doprowadzaniu organizmu do jak największego poziomu zmęczenia, skutkiem czego jest zjawisko superkompensacji, czyli „odbudowy z nadmiarem”. Systematyczny trening siłowy z dodatkowym ciężarem jest bardzo obciążający dla naszego organizmu i mocno aktywuje zjawisko superkompensacji. Pozwala ona naszemu organizmowi na wykonanie kolejnej pracy na nieco wyższym poziomie, niż w cyklu poprzednim, czyli zwiększa wytrzymałość, a dodatkowo, przyrost masy mięśniowej powoduje wzrost ich siły;
 

Poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego;

Systematyczny i odpowiednio dobrany trening siłowy prowadzi do ogólnej poprawy kondycji fizycznej oraz zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Tym samym wzmacnia mięsień sercowy i chroni go przed codziennym narażeniem na stres. Dodatkowo trening siłowy obniża poziom złego cholesterolu( LDL- Low Density Level) i podnosi poziom tego dobrego( HDL- High Density Level), dzięki czemu obniża ryzyko chorób związanych z układem krwionośnym. Jeżeli nie mamy stwierdzonych chorób układu krążenia, trening siłowy z dodatkowym obciążeniem jest dla nas wskazany jako sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca.
 

Zmniejszenie ryzyka kontuzji;

Trening siłowy wzmacnia mięśnie, kości i więzadła stawowe. Silne i sprawne mięśnie uzyskane dzięki ćwiczeniom z dodatkowym ciężarem, pomagają w dużym stopniu uchronić nas przed urazami i kontuzjami. Musimy pamiętać tylko o niezbędnym czasie na regenerację oraz o zasadach dobierania właściwego ciężaru, aby nie przeciążać organizmu;
 

Poprawa samopoczucia;

Podczas wykonywania treningu siłowego zwiększa się wydzielanie endorfin- tak zwanych „hormonów szczęścia”. Po mocnym treningu czujemy satysfakcję i zadowolenie, poprawia się nasza samoocena, trening pozwala też na pozbycie się negatywnej energii w pozytywny sposób i pozwala odreagować codzienne stresy.

 

 

Ewentualne negatywne skutki treningu z dodatkowym ciężarem

Większość z negatywnych skutków nie wynika z założeń treningu z dodatkowym ciężarem, ale z błędów osób wykonujących taki trening. Największe ryzyko stanowi zbytnie obciążenie stawów i mięśni przez stosowanie zbyt dużego obciążenia dodatkowego, które może prowadzić do kontuzji.
Systematyczne stosowanie źle dobranego, za dużego obciążenia na stawy, najczęściej prowadzi do ich degeneracji, natomiast w przypadku mięśni, zbyt duży ciężar nawet użyty jednorazowo może spowodować naderwanie lub zerwanie całkowite mięśnia. Po takiej kontuzji powrót do poprzedniej sprawności może zająć nam nawet kilka lat.
 
Drugim z błędów jest zbyt częsty trening z dodatkowym obciążeniem. Prawidłowo wykonany trening siłowy stanowi ogromne obciążenie dla naszego organizmu i potrzebuje on czasu na regenerację. Pamiętajmy że trenujemy Street Workout, więc nasze codzienne treningi również są z zasady siłowe( masa ciała). Jeśli do tego dokładamy dodatkowy ciężar i nie robimy przerw na tak zwany „rest”, skutkiem może być przetrenowanie organizmu lub poważna kontuzja. Wyobraźmy sobie, że cały czas w mięśniu dochodzi do mikrozerwań włókien i nie dajemy mu czasu na odbudowanie się. Mikrourazy coraz bardziej pogłębiają się, w konsekwencji mięsień nie ma możliwości odbudowy i staje się coraz słabszy. Takie postępowanie może na długi czas wyłączyć nas z treningów.
 
Pamiętajmy też, że w treningu Street Workout z dodatkowym obciążeniem unikamy wykonywania negatywów, gdyż ryzyko przeciążenia mięśnia przy tym typie ruchu jest zbyt duże. Jeżeli nie mamy już siły na wykonanie powtórzenia z danym ciężarem, po prostu kończymy ćwiczenie lub redukujemy ciężar.
 
Jeszcze jednym z negatywnych skutków może być ograniczenie amplitudy ruchu w stawach, ze względu na nadmiernie rozbudowane partie mięśniowe. Jednak ten problem dotyczy bardziej osób z dziedziny kulturystyki. Trenując Street Workout przeważnie nie jesteśmy na to narażeni, ponieważ rozbudowa sylwetki w naszym sporcie jest bardziej kompleksowa. Większość ćwiczeń, które wykonujemy, to ćwiczenia wielostawowe, a nie na pojedyncze partie mięśniowe jak w klasycznym treningu na siłowni. Przede wszystkim dzięki Street Workout nasze mięśnie mają siłę oraz masę funkcjonalną i sport ten znacząco poprawia naszą sprawność, jeśli do tego dołożymy profilaktycznie głęboki stretching raz w tygodniu, możemy być pewni, że ograniczenie ruchu nam nie grozi.
 

W kolejnej części przedstawię przykładowe treningi z wykorzystaniem dodatkowych obciążeń w Street Workout. Zapraszam do czytania!

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.